Bilal Hoca

Nazar Duası Arapça Türkçe Okunuşu

Nazar duasından evvel nazarın mahiyeti ve nasıl olduğu kesin olarak bilinmemekle beraber, bazı kimselerin bakışlarıyla olumsuz etkiler meydana getirebildikleri dinen de kabul edilmektedir. Nitekim Kur’ân-ı Kerîm’de, “İnkâr edenler Kur’ân’ı dinlediklerinde, neredeyse seni gözleriyle yıkıp devireceklerdi.” (el-Kalem, 68/51-52) buyrulmaktadır. Hz. Peygamber (s.a.s.), “Göz değmesi (nazar) haktır.” (Buhârî, Tıb, 36 [5740]; Müslim, Selâm, 41 [2187]) buyurmuş; yüzünde sarılık gördüğü biri için; “Bunun için dua edin, çünkü kendisinde nazar var.” (Buhârî, Tıb, 35 [5739]; Müslim, Selâm, 59 [2197]) demiştir. Nazar, Türk kültüründe ve birçok Orta Doğu ülkesinde inanılan bir kavramdır. Nazarın, kötü enerji ve göz değmesi yoluyla insanlara, eşyalara veya herhangi bir varlığa zarar verdiğine inanılır. Nazarın etkilerinden korunmak ve olumsuzlukları uzaklaştırmak için yapılan dualara ise “Nazar Duası” denir. Nazar duası, İslam inancına göre Allah’a yönelik yapılan bir dua çeşididir ve Müslüman toplumlarda sıkça kullanılan bir uygulamadır.

Nazarın İnanılan Zararları

Nazar, bir kişinin güzellikleri, başarıları veya sahip olduğu değerli eşyaları gibi olumlu özelliklere sahip olduğu zamanlarda ortaya çıktığına inanılır. Diğer insanların kıskançlık veya hayranlık duyguları, gözlerinden çıkan olumsuz enerji ve düşüncelerle nazar denilen zararlı enerjiyi oluşturduğuna inanılır. Nazarın etkisiyle kişide halsizlik, şanssızlık, hastalık ve başarısızlık gibi olumsuz durumların meydana gelebileceğine inanılır.

Aileye, Bebeklere En Etkili Nazar Duası ve Önemi

Nazarın etkilerinden korunmak için Müslüman toplumlar arasında yaygın olarak uygulanan bir yöntem nazar dualarıdır. Nazar duası, Allah’a yönelik yapılan bir dua şeklidir ve kişiyi, ailesini, malını veya mülkünü kötü enerjiden ve nazarın olumsuz etkilerinden korumak amacıyla okunur.

Peygamber Efendimiz’in (aleyhissalatu vesselam) nazar ve göz değmesine karşı korunmak için yaptığı uygulamaları Ebû Said el-Hudrî (radıyallahu anh) şöyle aktarmaktadır:

“Resulullah (s.a.v.) cinlerin ve insanların nazarından Allah’a sığınırım’ gibi dualarla cinlerin nazarından, daha sonra insanların nazarından da Allah’a iltica ederdi. Ardından Muavvizeteyn (Felâk ve Nâs Sûreleri) indirildiğinde bu sûrelere devam etti. Felak ve Nâs surelerinde varlıkların şerrinden Allah’a sığınılmaktadır. Hastalıklara ve nazar değenlere bu sureler okunup Allah’tan şifa istenebilir.

Ayrıca, Kalem Suresi’nin 51. ve 52. ayetlerinin (Nazar Duası) nazara karşı tedavi edici özelliği olduğu belirtilmektedir. Alimler, nazar değmelerine karşı Kalem Suresi’nin 51-52. ayetlerini (nazar ayetleri) okumuş ve okunmasını tavsiye etmişlerdir.

Ayetel Kürsi, namaz içinde sure şeklinde okunduğu gibi dua olarak İhlas Suresi, Nas Suresi ve Felak Sureleri ile birlikte okunmasının faydalı olduğu ifade edilir.

Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) şöyle anlatıyor:

“Resûlullah (s.a.v.) buyurdu ki: “Her kim akşam olunca Ha-mim el-Mü’min süresini baştan, 3. (dahil) ayetine kadar ve Ayetel Kürsi’yi okuyacak olursa bu iki Kur’an kıraati sayesinde sabaha kadar muhafaza olur. Kim de aynı şeyleri sabahleyin okursa onlar sayesinde akşama kadar muhafaza edilirler.” (Tirmizi, Sevabu’l-Kur’an 2, (2882).)

Bunların yanında büyüye ve nazara karşı birden çok dua okunabilir.

Nazar Duasının Arapça Yazılışı ve Anlamı

Aşağıda, nazar duası Arapça yazılışı ve Türkçe anlamı verilmiştir:

Nazar Duası Nedir? Nazar Duası (Arapça):

أَعُوذُ بِكَلِمَاتِ اللَّهِ التَّامَّةِ مِنْ كُلِّ شَيْطَانٍ وَهَامَّةٍ وَمِنْ كُلِّ عَيْنٍ لاَمَّةٍ

Nazar Duasının Türkçe Anlamı:

“Her türlü şeytan ve zehirli hayvanlardan ve bütün kem gözlerden Allah’ın eksiksiz kelimelerine sığınırım.” (Buhârî, Ehâdîsu’l-enbiyâ, 10 [3371]

NAZAR DUASI Arapca Turkce Okunusu 1
Nazar Duası Arapça Türkçe Okunuşu 2

Nazar Duasının Okunması ve Sıklığı

Nazar duası, Müslümanlar arasında herhangi bir zaman diliminde okunabilir. Özellikle olumlu bir olayın veya güzelliklerin olduğu zamanlarda, kişinin kendisini ve sevdiklerini nazarın olumsuz etkilerinden korumak için okunması tavsiye edilir. Bu dua, kişinin nazar alabileceği zamanlarda koruyucu bir kalkan görevi üstlenir.

Ancak unutulmamalıdır ki, nazar duaları sadece kötü enerjiden koruyucu bir yöntem olarak kullanılmalıdır. İslam inancına göre, Allah’tan başka hiçbir güç yoktur ve dualar sadece O’na yönlendirilmelidir.

Peygamberimizin Torunlarına Okuduğu Nazar Duası

Peygamber Efendimiz (s.a.s.) torunları Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin’i nazardan korumak için şu duayı okurdu:

 “أَعُوذُ بِكَلِمَاتِ اللَّهِ التَّامَّةِ، مِنْ كُلِّ شَيْطَانٍ وَهَامَّةٍ، وَمِنْ كُلِّ عَيْنٍ لاَمَّةٍ.” (Buhârî, Ehâdîsu’l-enbiyâ, 10 [3371]).

Peygamber Efendimiz (s.a.s.) ayrıca, “Kim hoşuna giden bir şey görür de; ‘Mâşâallah lâ kuvvete illâ billâh’ (Allah’ın dilediği olur. Ondan başka kuvvet ve kudret sahibi yoktur) derse, ona hiçbir şey zarar vermez.” (Beyhakî, Şu‘abü’l-îmân, 4/212-213 [4060]) buyurmuştur.

Nazar Duası Dinle

Arapça işaret isimleri için tıklayınız.

Efalu mukarebeyi öğrenmek için bakınız.

İnstagram hesabımızı takip ederek her gün farklı bilgiler öğrenebilirsiniz. Takip için tıklayınız.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top