Bilal Hoca

Ezan Duası Arapça Türkçe Okunuşu ve Anlamı

Ezan duası, Müslümanların ezanın okunmasından sonra veya ezanın duyulduğu zaman yapabileceği bir duadır. Ezanın okunmasını dinleyen Müslümanlar, dualarını bu anlarda yaparak ibadetlerine odaklanabilirler. Ezan duası, sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı namaz vakitlerinden sonra okunuyor.Ezan, namaz vaktinin girdiğini belli ifadelerle duyuran bir ilan veya bildirim anlamına gelir. Namaza başlanırken ise namazın başladığını duyurmak için tekrarlanan sözlere “kâmet” denir. Bu iki kutsal çağrı arasında yapılan duaların geri çevrilmediği rivayet edilir.

Resûlullah (sas) şöyle buyurmuştur:

“Müezzin “Allâhü ekber, Allâhü ekber” dediğinde sizden biri de “Allâhü ekber, Allâhü ekber” derse; sonra müezzin, “Eşhedü en lâ ilâhe illâllâh” dediğinde o da, “Eşhedü en lâ ilâhe illâllâh” derse; ardından müezzin, “Eşhedü enne Muhammeden Resûlullâh” dediğinde o da, “Eşhedü enne Muhammeden Resûlullâh” derse; sonra müezzin, “Hayye ale”s-salâh” dediğinde o, “Lâ havle velâ kuvvete illâ billâh” derse; sonra müezzin, “Hayye ale”l-felâh” dediğinde o, “Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâh” derse; ardından müezzin “Allâhü ekber, Allâhü ekber” dediğinde o da “Allâhü ekber, Allâhü ekber” derse; sonra müezzin “Lâ ilâhe illâllâh” dediğinde o da bütün kalbiyle “Lâ ilâhe illâllâh” derse, cennete girer.”

Hz. Peygamber (sas) ayrıca şöyle buyurmuştur:

“Ezanı işittiğiniz zaman, onun dediğini tekrarlayın. Sonra bana salât getirin. Çünkü gerçekten kim bana bir defa salât getirirse, Allah onu on rahmet ile anar. Sonra da benim için Allah’tan vesile isteyin. Çünkü vesile Cennet’te bir makamdır ki, ancak Allah’ın kullarından bir kula layık görülmüştür, umarım ki o kul ben olayım. Artık kim benim için Allah’tan vesile isterse, şefaatim ona helal olur.”

Ezan Duası Arapça Yazılışı

أَللّٰهُمَّ رَبَّ هٰذِهِ الدَّعْوَةِ التَّآمَّةِ وَالصَّلاَةِ الْقَآئِمَةِ اٰتِ مُحَمَّدًا الْوَسِيلَةَ وَالْفَضِيلَةَ وَابْعَثْهُ مَقَامًا مَحْمُودًا الَّذ۪ى وَعَدْتَهُ. اِنَّكَ لا تُخْلِفُ الْمِيعَاد

Ezan Duasi Arapca Turkce Okunusu ve Anlami 1
Ezan Duası Arapça Türkçe Okunuşu ve Anlamı 2

Ezan Duası Okunuşu Arapça

Allahumme Rabbe hazihi’d-da’veti’t-tamme. Vesselatil kâimeti ati Muhammedenil vesilete vel fazilete ved-dereceter-refîah. Vebashu makamen Mahmudenillezi veadteh. İnneke lâ tühlifü’l-mîâd

Ezan Duasının Türkçe Anlamı

Ey bu eksiksiz dâvetin ve kılınan namazın Rabbi! Hazret-i Muhammed -aleyhissalâtü vesselâm-’a Vesîle’yi ve fazîleti ver. O’nu va’dettiğin Makâm-ı Mahmûd’a ulaştır. Muhakkak ki sen vaadinden dönmezsin.

Ezan Duasının Anlamı ve Önemi Nedir

Ezan duası, İslam dini içinde ezanın okunmasının ardından yapılan özel bir duadır. Müslümanlar, beş vakit namaz için camiye gitmeleri için çağrı yapıldığında veya ezanı duyduklarında, bu duayı yaparak ibadetlerine odaklanırlar.

Bu duanın anlamı ve önemi şu şekildedir:


Ezan duasının pek çok fazileti bulunmaktadır ve bu dua, İslam’da büyük öneme sahiptir. Bu duanın faziletleri şunlardır:

  1. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.), ezan duasının ardından okunmasının hayırlı olduğunu belirtmiştir. Bu nedenle, ezanın ardından bu duayı okuyan kişinin Allah’ın sevgisine ve şefaatine nail olacağına inanılır.
  2. Ezan duasının okunması, kişinin üzerindeki yüklerin hafiflemesine ve ruhsal olarak rahatlamasına yardımcı olur.
  3. Ezan duasını okuyan kişilere Allah’ın rahmeti iner ve bu dua aracılığıyla Allah’ın lütfuna nail olunur.
  4. Şeytanın hilelerinden korunmak için ezan duası adeta bir kalkan görevi görür. Bu dua, şeytanın kişiyi uzak tutmasına yardımcı olur.
  5. Bu dua, Allah’a şükretmek ve O’nun gazabından korunmak için bir vesiledir.
  6. Bu duayı okuyan kişi, Allah’ın ihsan ve lütfuna erişir. Bu dua, kişinin manevi açıdan zenginleşmesine ve nurani bir atmosferde bulunmasına yardımcı olur.
  7. Camiye ezan duasını okuyarak gidip namaz kılan kişi, Allah katında büyük bir değer kazanır ve bu kişi Allah’ın rızasını daha fazla kazanır.
  8. Ezan duası, kötülüklerden ve haramlardan korunmak için okunan etkili bir duadır.
  9. Dua okunduğunda melekler kişiye daha fazla yaklaşır ve onun yanında bulunurlar, böylece kişi manevi korunmaya daha fazla erişir.

Bu dua, inananlar için büyük öneme sahip olan bir dua olduğundan, Müslümanlar bu duayı düzenli olarak okumaya teşvik edilirler. Her namazdan sonra okunması faydalıdır.

Ayetel Kürsinin fazileti ve anlamına buradan ulaşabilirsiniz.

İnna Lillahi ve İnna İleyhi Raciun ayetine bakınız.

Arapça işaret isimleri için tıklayınız.

Nazar duasına ulaşmak için tıklayınız.

Efalu mukarebeyi öğrenmek için bakınız.

İnstagram hesabımızı takip ederek her gün farklı bilgiler öğrenebilirsiniz. Takip için tıklayınız.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top