Bilal Hoca

Arapça Harfler

Arapça harfleri öğrenelim. Arapçada 28 tane harf vardır. Genellikle 29 olarak bilinmesinin sebebi لا (lam elif) de harf olarak kabul edilmesinden kaynaklanır ancak o lam ve elif harflerinin birleşmesinden meydana gelmiştir. Arapçada harflere isimler verilmiştir. Elif, be, te, se gibi ancak harfleri okurken bu isimlerin pek bir önemi yoktur. Mesela ا (elif) harfini okurken hiçbir zaman elif demeyiz. Arapçada harflere ses vermek istersek hareke kullanırız ancak öyle okuyabiliriz.  Şimdi aşağıdaki tabloda Arapça harfler tablosunu göreceğiz.

Arapça Harfler Tablosu

TürkçesiArapçasıTürkçesiArapçası
DadضElifا
طBeب
ظTeت
AynعSe(peltek)ث
ĞaynغCimج
FeفHaح
GafقKhı (hırıltılı )خ
KefكDalد
LamلZel (peltek)ذ
MimمRaر
NunنZeز
VavوSinس
HeهŞınش
YeيSadص

Arapça Harfler Başta Ortada Sonda Halleri

Aşağıdaki tabloda Arapça harfler başta ortada sondaki hallerini göreceksiniz. Bunları iyi ezberlemeniz Kuran-ı Kerim okurken harfleri karıştırmanızı engeller. Bazı harfler kendisinden sonraki harfle birleşmez. Bunlar ا, د,ذ,ر,ز,و olmak üzere altı tanedir.

Arapça harfler başta-ortada sonda
Arapça Harfler 2

Arapça Harekeler

Arapça harfleri sessiz harflerdir. Onlara ses vermek için Arapça harekeleri kullanırız. Bu harekeler olmazsa harfin sesi olmaz. Yani yanında ünlü olmayan bir harf gibi düşünebilirsiniz.

Üstün (fetha):

Adı üzerinde harfin üstüne koyulur ve harfe a, e sesi verir. Eğer harf ince bir harf ise e, kalın bir harf ise a sesi verir. Örneğin تَ  te harfi ince bir harf olduğundan e sesi vermiştir. Te olarak okunur. خَ ha harfi kalın olduğu için a sesi vermiştir. Kha diye okunur.

Esre (kesra):

Harfin altına koyulur ve ı, i sesi verir. Eğer harf ince bir harf ise i, kalın bir harf ise ı sesi verir. Örneğin ذِ zel harfi ince olduğu için i sesi vermiştir. Zi diye okunur peltek olarak. صِ sad harfi kalın olduğu için ı sesi verir. diye okunur.

Ötre(damme):

Harfin üstüne koyulan yuvarlak bir harekedir. Ö harfinin yuvarlak olmasından aklınızda kalabilir. Yine yuvarlak ses olan u sesini verir. Arapçada ü sesi olmadığı için sadece u sesi verir. Örneğin فُ fe harfi ince bir harf olmasına rağmen u sesi olmadığı için fu şeklinde okunur.

Arapça harfler şarkısı

Arapça harfler ve okunuşlarını basitçe anlattım. Konu ile ilgili merak ettikleriniz varsa sorabilirsiniz.

Arapça mekan zarflarını öğrenmek için tıklayınız.

Arapça vücudun organlarını öğrenmek için tıklayınız.

Arapça kahvaltılıklar öğrenmek için tıklayınız.

Arapça ulaşım araçlarını öğrenmek için tıklayınız.

İnstagram hesabımızı takip ederek her gün farklı bilgiler öğrenebilirsiniz. Takip için tıklayınız.

Şunlara da göz atabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top