Bilal Hoca

6. SINIF ARAPÇA VİDEO HİKAYE

6. sınıf Arapça video ve hikaye bulabileceksiniz. Önerileriniz bizim için kıymetlidir. Beğendiğiniz içerikleri bildirirseniz 6.sınıf Arapça video hikaye sayfasında paylaşarak daha çok kişiye ulaşmasını sağlayabiliriz. İçerikleri sürekli yenilemeye gayret edeceğiz. Oyunlar ile kendinizi test edebilirsiniz.

6. SINIF ARAPÇA VİDEO HİKAYE ÖRNEKLERİ

ARAPÇA HİKAYE TEMİZ BAHÇE

Serçe etrafına birkaç kez bakındı  ve dedi ki:

 • Abartıyorsun ey kaplumbağa çünkü bahçe temizdir. Öyleyse seni rahatsız eden nedir?

Kaplumbağa birazcık gülümsedi ve sonra dedi:

 • Evet şu anda temiz, çünkü ben onlar ayrıldıktan sonra çıkıyorum ve her seferinde mekanı temizliyorum. Bir hafta sonra bahçeyi tekrar kirletmek için geri dönüyorlar. Ben gitmeye karar verdim ve selvi bahçesinde kız kardeşimin yanında yaşayacağım.

Kaplumbağa serçenin sorusuna cevap vermedi fakat konuşmayı tekrar başlatarak:

 • Yaramaz çocuklar top oynamak için hafta sonu tatilinde bahçeye geliyorlar ve sonra öğle yemeğini  yemek için meşe ağacının altına oturuyorlar. Yemeği bitirdikten sonra meyvelerin kabuklarını, kağıt peçeteleri, plastik poşetleri yerde bırakıyorlar; evlerine dönüyorlar.

Kuş kaplumbağanın evine girdi ve kaplumbağanın eşyalarını topladığını fark etti. Şaşırarak şunu sordu:

 • Sen gidiyor musun?

Kaplumbağa başını sallayarak:

 • Evet, buradan gidiyorum. Bu yaramaz çocuklar yüzünden artık bu diyarda kalmaya tahammül edemiyorum, dedi.

Kuş şaşırarak dedi ki:

 • Ama senin evin burada. Onu nasıl bırakıp gideceksin?

     Güzel kuş büyük meşe ağacının üstünde uçuyordu. Sonra ağacın en aşağıdaki dalına, kaplumbağanın yaşadığı yere, kondu. Yüksek sesle:

 • Ey kaplumbağa… ey kaplumbağa! Diye bağırdı.

  Kaplumbağa başını uzatarak:

       -Kim bağırıyor? dedi. Sağ tarafa döndü, güzel kuşu gördü. Sevinerek dedi ki:

      – Buyur aziz dost.

Serçeye, kaplumbağa arkadaşının gitmesi ağır geldi, gitmekten vazgeçmesi için ikna edebileceği bir fikir düşünmeye başladı ve dedi ki:

 • Lütfen burada kal. Sorunun çözümü ne yardımlaşırız.

 Kuş uçtu ve bir saat sonra gagasında büyük beyaz kağıtlardan bir parçayla geri döndü. Kaplumbağanın evine koydu sonra ona sordu:

 • Sende fırça ve renkler var mı?

Kaplumbağa fırça ve kırmızı, sarı, yeşil renkleri getirdi ve serçeye verdi. Serçe fırçayı kırmızı renge batırdı ve beyaz kağıdın üzerine büyük bir yazıyla yazdı:

“ bahçenin temizliğini koruyunuz.” Sonra sarı renkle ikinci kağıdın üzerine “Çevrenin temizliği güzel ahlakın göstergesidir.” Yazdı. Kaplumbağa hızlandı ve teşil renkle üçüncü kağıda “ Temizlik imandandır.” Yazdı. Bundan sonra serçe o kağıtları gagasıyla taşıdı ve meşe ağacının üzerine astı.

Çocuklar hafta sonu tatilinde geldikleri zaman asılı kağıtlara gülerek baktılar. Birisi elini uzattı ve asılı kağıtlardan birisini sertçe uzanıp aldı. Sonra onu top gibi yaptı ve arkadaşına attı. Diğer çocuklar onu taklit ettiler ve bu top gibi olan kağıtları birbirine atmaya başladılar. Sonra onları yerde bırakıp top oynamaya gittiler.

Çocuklar öğle yemeğini yediler sonra da yemek yedikleri yeri temizlemeden gittiler. Bahçe çok kirli oldu. Kaplumbağa evinden çıktı. O manzarayı gördüğünde başını salladı ve dedi ki:

 • Fayda yok, burada kalmayacağım. Gitmem gerekiyor. Sonra evinin kapısı kilitledi ve selvi bahçesindeki kız kardeşinin evine yönelerek yavaşça bahçenin dışına yol aldı.

Bir hafta sonra çocuklar parka geri döndüler ve onu temizlenmemiş buldular. Çocuklardan birisi sordu:

 • Acaba neden her zamanki gibi bahçeyi temiz bulmadık?

Başkası dedi ki:

 • Temizleyen ölmüş olabilir veya …

Cümlesini tamamlamadan üçüncü çocuk dedi ki:

 • Bununla ilgilenmeyin. Hadi top oynayalım.

Çocuklar uzunca oynadılar. Yorgunluk ve açlık hissettiler. Meşe ağacının altına oturdular, öğle yemeklerini yediler ve her zamanki yaptıkları gibi kağıtları, poşetleri ve kabukları yerde bıraktılar ve evlerine döndüler.

Bir hafta sonra çocuklar parka geri döndüklerinde öğle yemeğini yemek için oturacak hiçbir temiz yer bulamadılar. Çocukların biri yüksek sesle bağırdı.

 • Bu yer çok kirli ve yemeğimi orada yemeyeceğim. İkinci çocuk onu bu konuda destekleyerek dedi ki:
 • Temiz olmayan bir yerde öğle yemeği yiyemeyiz çünkü sağlığımıza zarar verir ve bunu yapmak bize yakışmaz.

Çocuklardan birisi arkadaşlarına konuşmaya başladı:

 • Hatamızın sorumluluğunu yüklenmeliyiz, doğru olmayan davranışlara devam etmemeliyiz. Hadi önce mekânı temizleyelim. Sonra da yemeğimizi yiyelim.

Arkadaşları onun doğru söylediğine ikna oldular. Kağıtları, kabukları toplamaya başladılar ve park tamamen temiz olana kadar onları büyük poşetlere koydular. Çocuklar yaptıkları ile mutlu oldular ve onlardan ve birisi dedi ki:

 • Şimdi temiz bahçede yemek ne güzel!

 Bahçenin devamlı olarak temiz ve güzel kalması için gelecek sefere yanlarında poşetler getirmeye sözleştiler.

Kaplumbağa evini özledi ve kendi kendisine konuşarak dedi ki:

 • Parkı tek başıma temizleyecek olsam da evime döneceğim.

 Evine doğru yol aldı. Meşe ağacının yakınına ulaştığında bahçenin temizliğini gördüğü onu heyecanlandırdı. Şaşırarak dedi ki:

 • Acaba benden sonra bahçeyi kim temizliyor?

Güzel serçe kaplumbağanın dönüşünü büyük bir şevkle gözlüyordu. Onu gördüğünde en aşağıya indi ve ona hikâyeyi anlattı. Çok mutlu oldu ve dedi ki:

 • İyi çocuklar olmuşlar. Bugünden sonra evimi terk etmeyeceğim. Temiz bir yerde yaşamak ne kadar güzel!

Kıymetli Arapça Öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz 6.sınıf Arapça video hikaye bulunuyor. Öğretmen arkadaşlar 6.Sınıf Arapça video hikaye sayfasını sınıflarda eğlenceli dersler için kullanabilirsiniz.

İnstagram hesabımızı takip ederek her gün farklı bilgiler öğrenebilirsiniz. Takip için tıklayınız.

6.SINIF ARAPÇA DERSİ VİDEO VE HİKAYE İLE İLGİLİ EVRAKLARA ULAŞABİLİRSİNİZ.